уторак, 30. децембар 2014.

Miriše s prizemlja

Prva četiri meseca, s ove distance, su mačji kašalj. Pre nekoliko meseci, dojenje je bilo špansko selo.


Dojenje je najvažnije!!! Korisno za vas, najveće bogatstvo za bebu. Za vas dvoje, kao tim, ono je neprikosnoveno. Opušteno, smireno, sigurno i odgovorno pristupite tom zadatku. Priroda je sve lepo udesila, samo nekim ženama treba više truda, a nekim bebama više podsticaja. Vrlo je jednostavno. Posavetujte se i tražite pomoć  ukoliko imate problem sa količinom mleka, lenjom bebom ili bolnim bradavicama.

Naslov posta nagoveštava da majčino mleko miriše s prizemlja. NE :) Ovo je zapravo vodič za ishranu bebe, koji vam moze dobro doći od bebinog četvrtog meseca, pa dok ne postanete master sa bebinim loncem.  Do četvrtog meseca, samo i isključivo DOJENJE!


Uvođenje nemlečne hrane 

Savetuju da sa ovom "molekularnom genetikom" krenete sa bebina navršena četiri meseca. Tako sam i učinila. Strašno mi je bilo da tako nešto i pomislim, ali onda pročitam negde, da su bebi sada potrebni vitamini i supstancije koje se nalaze u drugoj, toj strašnoj, nemlečnoj hrani. Kunem vam se, da nisam našla taj članak, mislim da bi moje dete i dalje dudlalo. Verovatno sve dok joj ne izađu umnjaci. :) Važna napomena: savete, recepte i stavove ne uzimajte kao stručne, jer nisu. Ja sam samo jedna obična mama i delim svoje iskustvo sa vama. 


Elem, išli smo ovim redom: žitarice, povrće, meso, voće. Svaki pedijatar ima svoje pravilo. Ako se krene prvo s voćem, onda beba tesko prihvata ostale namirnice (voće je najukusnije), a opet, ako krenete sa žitaricama, kao ja, onda beba ima problem da prihvati nemlečnu hranu (žitarice su bljutave). Kako god, u problemu ste. 
Druga nemoguća misija je promena polozaja bebe prilikom hranjenja. Zaboga, to je mala beba, koja ne sedi i kojoj još pridrzavam glavu kad je uzimam iz krevetca. Rekoše da je poduprem jastucima i ne znam ti ja sta vec sve ne... Glupavo, neudobno i nebezbedno. 
Moj zamotuljak je jeo iz "jajeta" - auto sedište za bebu do šest meseci. Toplo preporučujem, ako imate ovu nedoumicu. 

(ŽITARICE) Dakle, prvo pirinač za bebe. Mi smo uzile MILUPA starter, ali možete izabrati i HIPP-ov ili nekog drugog proizvođača. Jedna namirnica se daje tri dana, u prepodnevnim časovima. Ja sam davala pred mleko u 10h. To je važno ukoliko dođe do aliergijske reakcije, da imate vremena da odete kod lekara. Količina koju će beba pojesti tokom tog prvog meseca uvođenja nemlečne hrane nije bitna. Za početak je dovoljno samo dve do tri kašičice.
(POVRĆE) Četvrtog dana uvodi se šargarepa ili krompir. Postupak se ponavlja - ujutru, nekoliko kašičica, tri dana. Pre uvođenja mesa u bebinu ishranu, ne bi bilo loše isprobati šargarepu, krompir i  tikvicu. Savetujem da od povrća prvo date šargarepu, jer je slatkastog ukusa, pa će je beba rado prihvatiti. To će vas ohrabriti nakon neuspelog pokušaja s bljutavim pirinčem. Ako je, pak,  vaša beba lepo prihvatila pirinač - blago vama. 
(MESO) Novu namirnicu, u principu, ne bi trebalo mešati sa drugim, već isprobanim, ali ja nisam znala kako drugačije da joj dam meso. Dakle, skuvala sam malo belog mesa, zajedno sa krompirom, izblendirala i voala. Malo belog mesa, znači vrlo malo - vaš palac ili i manje. Belo meso, možda i nije najsrecniji izbor, jer je dosta suvo. Bilo bi mnogo bolje da je to karabatak, recimo. 
(VOĆE) Nakon napete, otprilike, dve do tri nedelje, možete nagraditi i sebe i dete sa jabukom. Operite je, ogulite, ponovo operite i skuvajte. Važno je dobro oprati jabuku zbog prskanja, toksina i kojekakvih babaroga. Vrlo vazan savet - izaberite slatku sortu, bar za prvi put. 
Dalji tok izgleda ovako - odredite vreme doručka (recimo 10h), pre dojenja ili flašice davajte detetu voće. Prvo jabuka, zatim banana, kruška, šljiva i td. Odredite vreme ručka - (recimo 14h) i ustalite meni. U početku, dok dete pije mleko nakon eksperimentalnog ručka, davajte povrće, a dva do tri puta nedeljno i meso. Pre mleka u 18h ( sto je kod mene večera) davajte zitarice (pirinač). Tako sve dok beba ne pojede ceo obrok, odnosno odbije mleko nakon obroka.  Nove  namirnice sam u ovom periodu isprobavala tokom ručka i opustila sam se, pa nisam baš pratila pravilo "tri dana". Pripazite samo sa jajetom, orasima, kikirijem, jagodama, kupinama i slicnim namirnicama, koje se ubrajaju u  česte alergene. Mi smo sa pet i po meseci potpuno prešli na nemlečnu hranu, sto znači da smo imali doručak, ručak i večeru (nemlečno), a ujutru rano i pred spavanje mleko. Tako jedemo i danas.  

Hranu koju pripremate za bebu ne trbeba šećeriti niti soliti sve do prve godine. Što se šećera tiče, treba ga izbegavati dok god je moguće. Pobornik sam ovog pravila, a moja beba ne pravi problem. Imajte na umu da beba po prvi put isprobava ukus nečega. Ona ne zna sta je slano, a šta slatko. Nemojte joj kvariti ukuse, nametanjem nečega što je vama ukusno ili nije. Dodaci poput šećera, soli i začina su potpuno nepotrebni, jer je su oni vrlo balansirano sadržani u samim namirnicama.  

Ishrana bebe od pet meseci 


Do sada trebalo bi da je beba probala, jabuku, bananu, krušku, šargarepu, krompir, tikvicu, pileće meso, žitarice (pirinač za bebe)....

DORUČAK: 

Jabuku oprati, oguliti, ponovo oprati, iseći na osam kriški i kuvati 15ak minuta. Bananu oguliti, staviti u blender i izmiksati. Proverite toplotu obruka  pre hranjenja. 
Kombinovati voce. Jednog dana jabuka i  banana, Drugog banana i kruska, treceg jabuka kruska, šljiva i td. Ukoliko imate bucmastu bebu, nemojte prečesto koristiti bananu jer je najkaloričnija. Imajte na umu da banana stvrdnjava stolicu, a šljive će vam biti pravi saveznik protiv toga. 

RUČAK:

- Oguliti krompir, šargarepu i tikvicu. Kuvati dok ne postane mekano i dok se krompir ne počne raspadati. Izblendirati. 

- Oguliti krompir i tikvicu. Meso od karabataka, veličine vašeg kažiprsta oprati i staviti da se kuva. Kuvati oko 20ak minuta. Izblendirati. 

- Pristaviti pileću supu. Grudne kosti sa malo mesa na njima stavite da provri, zatim prospite tu vodu i  nalijte novu. Dodati krompir, šargarepu, malo crnog luka i koren peršuna. Na tihoj vatri, neka sve ključa od sat i po, do dva. Zatim izvaditi kosti, sastrugati meso. U blender staviti meso, krompir, sargarepu i malo persunovog korena. Dodati pola kutlače supe i izblendirati. (Preostalu supu povegetiti, dodati biber i rezance - supa za vas). 

Sa pet i po meseci, uvedite karfiol, bundevu, crni luk, teletinu. Kombinovati povrće uz ove dve vrste mesa. Pazite da sve bude dobro kuvano. Nemojte zazirati od luka, jer daje lepu aromu, a i zdrav je. Nemojte davati previše šargarepe, jer one bebe koje je jedu mnogo, dobiju blago narandžast pigment. 

VEČERA:

Večera podrezumeva žitarice. Imate više vrsta pirinčanih kašica - sa kukuruzom, pšenicom, bananom, jabukom, jogurtom, voćem. Pripazite na uzrast koji je napisan na kutiji i kombinujte. 

Ishrana bebe od šest meseci 




DORUČAK: 

Palenta, ređe skuvana uz kuvanu jabuku, krušku, sljivu, bananu ili miks. Sa navršenih šest meseci, možete uvesti i tvrdo kuvano žumance. Ovde se strogo pridržavajte pravila - četvrtina po četvrtina, do celog žumanceta. Dakle, napravite palentu s pavlakom i tu dodate četvrtinu kuvanog žumanca. Tako dva, tri puta. Ako nema reakcija, povećavajte po četvrtinu. 

RUČAK:

Uvedite kupusasto povrće - karfiol, kupus, blitva, spanać. Od mesa, probajte ćuretinu, jaretinu i mladu junetinu. Ukoliko vam je nezgodono da u doručak ubacite žumance (ne slaže se s voćem, recimo), možete ga dati i uz ručak, ali onda smanjite porciju mesa. Kada budete davali celo žumance (tek kad ste sigurni da dete nema alergiju) onda meso potpuno izbacite iz tog obroka. 

VEČERA: 

Razne vrste pirinča za bebe. (MILUPA, HIPP) 


Ishrana bebe od sedam meseci 

DORUČAK: Mi smo ovde uveli jogurt i kiselo mleko. Pa smo po malo mešali s palentom i voćem. Kada procenite da je dete spremno, u toku ovog meseca možete početi davati sveže voće, bez prethodnog kuvanja. Takođe, možete uvesti kajsije, breskve... 

RUČAK: Celer, brokoli, keleraba, kelj, prokelj - ekstra zdravo i obavezno u jelovniku. Možete uvesti i običan pirinač "za odrasle" (tako ga zovem u poslednje vreme), kao i pileću džigericu pred kraj meseca.  Nove namirnice kombinovati sa gore pomenutim. 

VEČERA: Žitarice

Sa sedam meseci, možete uvesti i sokić. Najbolje je da bude prvo jabuka, domaći, razblazen, bez šećera. Dajte detetu između ručka i večere. Isto tako i čaj. Neka bude kamilica, takođe razblažen. 

Ishrana bebe od osam meseci  


DORUČAK: Palenta sa pavlakom, jogurtom ili kiselim mlekom. Uz to možete strugati slaninu. Slaninica mora biti ona potpuno bela (sapunjara). Malo slanine biće pravi užitak za bebino čulo ukusa. Ja sam strugala sa običnom, malom kašičicom, koju koristimo za kafu. Nakon plastične, kojom je beba do sada jela, ovo je bilo još zanimljivije. 

RUČAK: Najčešće supa, pa u supu od svega po malo. Važno je ostaviti malo grudvica, kako biste dete odvikli od potpuno pasirane hrane. Između obroka, možete dati gornju koricu raženog ili crnog hleba. Neka vam tada dete bude stalno na oku. Uvedite paradajz i grašak. Oprezno sa ove dve namirnice, jer paradajz ima jaku kiselinu i dete se može lako ojesti, a grašak je težak za bebin stomak, jer se opna malo teže vari. Ukoliko mislite da dete nije spremno za grašak, sačekajte deveti mesec. 

VEČERA: Žitarice s jogurtom ili miksom voća. 


Ishrana bebe od devet meseci 



DORUČAK: Pileća prsa ili slanina ili žumance,sitno iseckano, sredina hleba i pavlaka ili jogurt. Pravite male zalogajčiće. Beba će uživati. Budite strpljivi i zabavljajte se. Uz malo vremena i volje, mozete komadiće hrane staviti na tacnu ispred bebe i pustiti je da sama ćopa. Odlična vežba i za motoriku.
Ako želite sladak doručak, vratite se na palentu i jogurt s voćem. Samo gledajte da voće bude sitno iseckano, a ne izblendirano. Počnite sa citrusnim voćem - pomorandža, limun, mandarina, 

RUČAK: Obogatite bebin jelovnik ribom, pasuljem, boranijom. Od ribe, prvo isprobate oslić i skušu. Blagog su ukusa i bebe ih rado prihvate. Kasnije može i losos, tuna, brancin, škarpina. Tokom devetog meseca, ribu obavezno kuvajte. Budite potpuno sigurni da su sve kosti uklonjene. Meso ribe možete poslužiti zajedno uz povrće, kao kašu (sa komadićima), a možete i posebno, uz prilog od povrća. 

VEČERA: Možete praviti voćne palačinke, za promenu :). Pomešajte brašno, žumance i vodu i umutite mikserom. U to dodajte izrendano voće. Na malo ulja (stručnjaci savetuju maslinovo) pecite palačinke . Kada se ohlade cepkajte ih i davajte detetu. Verujem da je svinjska mast mnogo zdravija od ulja, pa tako ulje uopšte ne koristim. 

Ishrana bebe od deset do dvanaest meseci


Od novih namirnica uvedite grožđe, krastavac, cveklu, sočivo, papriku. Beba i dalje treba da ima dva podoja (ukupno od 450 do 600 ml mleka ili formule). Gledajte da detetu dajete sto čvršću hranu, da žvaće. Neka svakog dana unese sve četiri vrste namirnica - voće, povrće, žitarice, meso. Keleraba, šargarepa i jabuka su odlične za užine. Davajte ih sveže i cele, da ih kusaju. 


Нема коментара:

Постави коментар