уторак, 9. јун 2015.

Sa bebom na more

Svima treba odmor. Mami sa bebom do godinu dana, pogotovo. Iako je potrebna hrabrost za desetodnevnu avanturu hiljadu kilometara udaljenu od pažljivo svijanog gnezda, VREDI. Zapravo, letovanje sa vrlo malom bebom ima svojih prednosti i verovatno je  poslednje u kojem sebi udovoljavate više nego detetu. Evo zašto i kako.



Prošle godine moje dete je imalo četiri i po meseca, kada sam rešila da se spustim do mora i osolim još uvek, od trudnoće, rastegnutu kožu. Hvala nebesima na zdravoj i mirnoj bebi, pa se ta ideja učinila sasvim prigodnom i normalnom. Prijatelji, uža i šira rodbina gledali su me sa podozrenjem, jer, dete je previše malo, a put golem. Ipak, otišli smo i sve je bilo savršeno. Uživali smo sve troje, svako na svoj intiman i ničim ugrožavan način. Bez imalo preterivanja, to je bilo jedno od lepših letovanja u mom životu.

Ukoliko razmišljate o istom, a  imate bebu sličnog uzrasta i sad pomahnitalo pretražujete net tražeći odgovor, pročitajte ovih nekoliko obećavajućih redova, a zatim obrišite prašinu s kofera.


Za početak, sve je u redu dok god je beba sa vama. Letovanje bez bebe, dok je ona, naravno, u "sigurnim rukama i kod kuće", ne dolazi u obzir. Prvo, tako malo dete bez majke ne bi trebalo da provede ni jedan ceo dan, a kamoli deset ili petnaest. Bebe osećaju usamljenost, uznemirene su i to mogu pokazati ozbiljnim simptomima (proliv, temperatura). Drugo, budite iskrene, pa recite koliko biste vi u tom slučaju bile opuštene i zaista uživale tih desetak preskupih dana.

Promena prija svima, pa i bebi. Odmor na moru je lekovit, posebno deci. Pozitivno utiče na respiratorni sistem i jača imunitet. Ukoliko je beba zdrava i ima bar dva meseca, nema razloga za dvoumljenje.

Lokacija zvana Raj


Izabrati najbolje mesto za odmor. Meni ovo nije bilo teško. Trebala mi je kuća na obali, pa sam to i guglala. Izbor je pao na Boku Kotorsku i jedno malo mestašce sa izvanrednom šljunkovitom plažom, samo našom. Dakle, htela sam da izbegnem gužvu i  iscrpljujuće šetnje od sobe do plaže. Kuća je bila na samoj obali, sa svojim privatnim delom na plaži. Prednosti ovog smeštaja su u tome što je more mirno (zaliv) i voda prečista (u blizini je ušće neke planinske rečice). U ovom slučaju biram šljunak, jer bi pesak mogao napraviti problem sa bebinim, još osetljivim, očima. Nema gužve, a to je važno jer dete od četiri i po meseca još uvek veći deo dana spava. Najbolji deo je taj što su nas od ležaljke na plaži, samo dva stepenika delila do velike terase na kojoj smo pili kafu, jeli i na kojoj je, u debelom hladu, čitavih deset dana spavao zamotuljak.U pitanju je bila privatna kuća, a ne hotel. Izbegli smo agenciju i nepotrebne troškove. Cena je bila pristupačna, mesto blizu Kotora (ambulante, restorani). Dakle, raj.

Sve mi je bilo na dohvat ruke. Sunčala sam se, čitala knjigu, plivala i svakog momenta, samo nekoliko metara dalje, na oku imala dete, koje, ničim ometano i u hladu kivija spava u kolicima na terasi. Kuhinja, soba, tuš...na minut... U retkim periodima aktivnosti i ne na najjačem suncu, beba je uživala u svojoj ležaljci sa nama na plaži. Nije se kupala u moru, nisam rizikovala. Kvasila sam je morskom vodom, zamočila joj noge i mislim da je to dovoljno. Bilo je Rusa koji su sa bebom od tri meseca ulazili u vodu i svaka im čast. Ja se na to nisam odvažila. Najveća dobrobit za bebu je promena klime, morski vazduh, deset dana na samoj obali. Prednost letovanja sa ovako malom bebom u odnosu na starije dete je mir. Nema jurnjave, nadgledanja svakog pokreta, plača, nervoze. Gde je staviš, tu je nađeš, a najveći ugođaj bebi je pun stomačić i dobar san. To sam joj obezbedila.


Od tačke "A" do tačke "B"


 Meni je ovo pitanje zadalo mnogo muke, jer put od Novog Sada do Boke Kotorske i nije baš za "skoknuti", pogotovo ne sa malom bebom. Avion je delovao kao bolji izbor, ali onda bismo manje-više bili osuđeni na sobu i plažu. Muž je presudio i rešili smo da idemo kolima. S ove tačke gledišta, to je ipak bio bolji izbor. Mesto gde smo bili smešteni je bilo sasvim malo. Šetališta nije bilo, a od restoranske ponude, postojao je samo jedan hotel. Kako smo imali auto, obišli smo Boku Kotorsku, svake večeri uživali u restoranima i šetalištima različitih gradića, a i bili sigurni da u slučaju nekog problema možemo odreagovati odmah i stvoriti se kod lekara u roku od desetak minuta. Da beba, kojim slučajem, nije dobro odreagovala na promenu, mogli smo se istog momenta zaputiti kući. Ta činjenica me je smirivala.

Naravno da nije bilo nikakvih problema i naravno da nam je auto na moru dobro došao. Međutim, zarad tog luksuza morali smo da rizikujemo sa trinaestočasovnim putem i bebom. Ona je bila u tzv. jajetu, auto sedištu za bebe do  šest meseci. Sigurno vezana i ušuškana. Da bismo izbegli njenu eventualnu nervozu, krenuli smo uveče u 21 sat, taman nakon kupanja i flašice. Bebu sam još u stanu stavila u "jaje" i tu je zaspala. Polako i u tišini smo je smestili u auto i krenuli. Putovali smo cele noći, sa nekoliko kratkih pauza, kako bismo proluftirali auto, malo se osvežili i ujutru u sedam bili nadomak obale. Zamotuljak se tek tada probudio. Stali smo, popili kafu, ona mleko i krenuli ka našoj destinaciji. Za svega sat i po vremena stigli smo. Beba, dakle, nije ni osetila put. Prezadovoljni i umorni, smestili smo se i prvo izvadili peškire.

Verovatno smo imali mnogo sreće, ali odluka za putovanje noću je bila pun pogodak. Smanjili smo  rizik od nervoze u autu. Pauze nisu bile duge ni česte, što ne bi bio slučaj da  je dete budno i aktivno. Nije bilo toplo, ni zagušljivo, a izbegli smo i gužvu na putu. O hranjenju, zabavljanju, pevanju i trudu da detetu bude udobno nismo morali da razmišljamo, jer je ona sa četiri i po meseca spavala celu noć i pila mleko tek oko sedam ujutru.


Prtljag 

 

Veliki. To je bio još jedan razlog zbog kog smo ipak išli kolima, a ne avionom. Bilo bi dobro ako biste imali onu kutiju što stoji na vrhu automobila (ne znam kako se zove). Mi smo je pozajmili prošle godine i definitivno ćemo je i kupiti. Nosili smo kolica, naše stvari, bebine stvari, flašice, njeno posuđe, vodu iz Srbije, jer nismo hteli da rizikujemo stomačni virus, dohrane, apoteku, brdo pelena - jednokratnih i pamučnih, planinu igračaka... O omiljenom ćebetu, posteljini ne treba da govorim. Pošto je u pitanju četvoromesečna beba, koja ne sedi, nosili smo i njenu ležaljku. Poneli smo i hranu. Dakle, mnogo toga za poneti, malo mesta u gepeku. Naš najveći problem su bila kolica. Imamo neka preglomazna i ona sama su gotovo ceo gepek zauzela. Najbolje bi bilo da ako imate, na more ponesete kišobran kolica koja imaju mogućnost položaja za spavanje.


Putna apoteka 


Izuzetno je važno da dobro pripremite neseser sa lekovima. U najboljopj varijanti neće vam ništa od toga trebati, ali to što su vam lekovi, gaze i kreme na dohvat ruke deluje relaksirajuće. Putna (priručna) apoteka, kada idete sa malom bebom na more, mora da sadrži sledeće stvari:

- Lekovi za obaranje povišene temperature. To su Ibuprofen (nurofen), Paracetamol (Febricet), Eferalgan. Pored sirupa, treba poneti i čepiće protiv temperature (Febricet), koji su odlični ukoliko dete povraća ili odbija da popije lek. Ako beba ima proliv, nemojte joj stavljati čepiće, jer nema nikakvog efekta, a creva se dodatno nadražuju.

- Lekovi protiv alergija. Reč je o tzv. antihistaminicima, sirupima Aerius ili Pressing. Oni su odlični u slučaju koprivnjače, opekotina od sunca ili prevelikom svrabu i otocima usled ujeda insekata. Kapi za nos i oči su obavezne. Zbog promene klime i vazduha, bebama često hoće da se zapuše nosići i zato je važno poneti rastvore za nos (marisol i sl.) i pumpicu za nos, kako biste izvlačili sakret. Kapi za oči nemojte zaboraviti, jer je konjuktivitis vrlo moguć, zbog peska i morske vode (ako bebu budete unosili u more). To mogu biti neke antibiotske kapi za oči kao što je Gentokulin ili Enbecin.

- Antibiotici. Iako je vaša beba previše mala da biste joj "na svoju ruku" davali antibiotike, nije na odmet da ih ponesete. Uzmite neki sirup sa antibiotikom širokog spektra i obavezno se posavetujte sa lekarom pre eventualne primene. Pored toga, odlično je imati i neke od antibiotskih krema (Hloramfenikol ili Gentamicin), zbog mogućih kožnih upala.

- Lekovi za dijareju i povraćanje. Od svih mogućih komplikacija na moru, ova je najčešća i najverovatnija. Zato je važno da se dobro opremite neophodnim lekovima, kako za bebu tako i za vas. U slučaju proliva i povraćaja, najvažnije je da dete unosi dovoljno tečnosti i da ne dehidrira. Zato obavezno ponesite Orosal za vas i Humana elektrolite za bebu. Probiotik je "must have".

- Gelovi za rane, gaze i flasteri. Uzmite u apoteci, flastere, sterilne gaze, povidon jod i neki od sprejeva za rane. Vaša beba je previše mala, pa su šanse za neke oderotine i rane gotovo nemoguće, ali nije na odmet da u neseseru imate i to, jer može se desiti neka nezgoda i vama. Očistite ranu, pospite povidon jod, zalepite gazu i trk kod doktora.

- Lekovi protiv putnog povraćanja. Bebi ovo nije potrebno, jer ona ne može imati mučninu od putovanja, ali u slučaju da vama zatreba važno je da pripremite neki od zaista raznovrsnih lekova protiv putne mučnine. Ako ste skloni tome, važno je da pre puta popijete lek, kada počnete da povraćate kasno je.

- Kreme sa zaštitnim faktorom. Bebe do šest meseci ne smeju da koriste kreme i mleko za telo sa zaštitnim UV faktorom. Njihova koža je preosetljiva i ne bi smela da se tretira tako jakim kremama. Dakle, beba ne sme biti izložena direktnom suncu nikada, ni malo. Za vas, ta krema je obavezna. Ne prepuštajte ništa slučaju, jer morate paziti na sebe, da biste mogli brinuti o detetu.



Šta kažu lekari 


Lekari, u suštini, neće reći da ne idete sa tako malom bebom na more. Ipak, za njih je diskutabilan put (mnogo vremena u auto sedištu), eventualne alergije, prolivi i najvažnije - Sunce. Svaki od lekara će reći da bebu morate paziti od sunčanice, toplotnog udara i opekotina. Dete mora imati svetlu, pamučnu i tanku garderobu koja prekriva većinu tela, jer kreme sa UV faktorom ne smete mazati na njihovu osetljivu kožu. Što se kupanja u moru tiče, tu su mišljenja podeljena, ali ako već želite da "bućnete" bebu u slano, onda vodite računa o toploti vode, o vremenu koje provodite u vodi, o periodu dana i obavezno istuširajte bebu nakon toga, jer so na njenoj koži može da stvori brojne probleme. Takođe, vrlo je važno da voda bude čista (a gde je to?!), jer su moguće i brojne urološke i kožne infekcije. Ja nisam rizikovala, a vi razmislite.
Stručnjaci kažu još i to da je deset dana na moru sa malom bebom malo. Potrebno je minimum dve nedelje, da bi se dete priviklo na promene i da bi se postigao neki pozitivan efekat. Ako ste u mogućnosti, to i ne bi bilo tako loše, ha? 

Što se tiče hranjenja, super je ako dojite. Mi smo, nažalost bili na dohrani. Vodu sam nosila iz Srbije, iako je i tamo bilo flaširane, naše vode. Opreznosti nikad dosta. Moje dete je baš tada bilo u fazi isprobavanja nemlečne hrane, pa taj momenat za letovanje i nije bio najsrećniji izbor, ali na svu sreću nije bilo problema. Apetit joj se povećao, pa je vrlo rado prihvatila bananu, tikvicu, krompir.... 


Sve u svemu, drage moje, bilo je to jedno predivno letovanje. To vam govorim sada, dok je iza mene daska za peglanje i gomila na njoj. Spremamo se za put. Ovog puta u Grčku. Zamotuljak je prohodao, dobio "karakter". Zna ona šta hoće i neće. Neće mi biti lako ovog puta. Otuda ovaj moj post. 
Ako se dvoumite da li da na odmor idete sa sasvim malom bebom, moj je savet da to učinite. Neće vam nikad biti lepše. Bebi trebate samo vi, mleko i san, a vama beba, plaža i knjiga. To je to. 

Biće to prvo porodično putovanje, koje neće ni zaličiti na nekadašnja mora, sa mamurnim jutrima i blagom vrtoglavicom pod suncobranom. Odmorićete se kvalitetno i učinićete veliku uslugu svom telu i duhu. 

Javljam se sa novim iskustvima za dvadesetak dana. Pa-pa 

  

2 коментара: