недеља, 4. јануар 2015.

Bele koke ispod strehe vire


- Slini, prehladjena je. 
- NIje, to su zubi.

- Nervozna je, polako.
- Samo da joj izadje taj zub vec jednom!

- Ne daj joj da to stavlja u usta.
- Ne mogu, drzim je za ruke, kreće glavom, samo da bi zagrizla.

- Opet se budi nocu, gladna je.
- Nije, zubi je muče.

Valjda ne postoji trojac (mama, tata, beba) koji bar jednom nije imao ovakve razgovore. Velika tema - nicanje prvih zubića. Izluđivalo me je neznanje o ovoj temi. Kada bi potražila informacije i pomoć, naišla bih samo na čuveno - NEMA PRAVILA.  Frustrurala sam samu sebe svaki put kad sam izgovorila "zubići je muče". To je bio razlog svakom plaču, nervozi, ređoj stolici, balavljenju, slinavljenju, nespavanju, odbijanju hrane. Za poludeti! 
Nama je upravo nikla gornja trojka! Nisam ni znala da je to moguće. Po forumima se provlači ne tako simpatičan nadimak "vampirčić", ali eto, bar nismo prvi u grupi beba vampira. Što bi rekla baka: "Sve je to normalno". Valjda! 
Istina je da nema pravila. Ni stomatolozi ni pedijatri ne mogu da utvrde pravila o redosledu nicanja zubića, vremenu u kom se to dešava (osim onog od nula do 1. godine), ne znaju tačne simtome, ne mogu da pomognu.  Kako god bilo, teši činjenica da će zubići na kraju izrasti i porasti, pa će i tom košmaru doći kraj. Pred vama je kratak vodič kroz "nema pravila - nicanje zuba" period. Ko je prošao kroz ovo, može da ode da nalakira nokte, a koga ovo tek očekuje, bolje da hvata beleške. 


Vreme i redosled nicanja prvih zubića





Ovo je prikaz najčešćeg redosleda nicanja prvih zubića kod bebe. Naravno da ni to nije pravilo, u pitanju je statistika. Mlečnih zuba ima 20 - sekutići, očnjaci i kutnjaci. Vrlo su važni jer prave i čuvaju mesto pravim zubima. Prvi zub najčešće nikne između petog i osmog meseca, mada NEMA PRAVILA. Nemali broj beba se rodi s jednim ili čak dva zuba. U najvećem broju slučajeva, prvo niču donje jedinice, zatim gornje, pa tek onda bočni zubi. Naš primer pokazuje da se i ta tvrdnja mora uzeti s rezervom.  Pravilo da nema pravila, kaže da se na prvi rođendan ide sa oko osam zubića, a do treće godine nikne svih dvadeset. Do prvog rođendana dete mora da ima bar jedan zub, ukoliko se to ne desi, mora se posetiti pedijatar.


Simptomi


Nesreća sa simptomima nicanja zuba je u tome što su svi toliko opšti, da je uvek u pitanju čuveno "može, a i ne mora biti". Volela bih da vidim roditelja koji,kada dete ima temperaturu, proliv i odbija da jede, kaze "zubi su" i ne uradi ništa. Dakle, može, a i ne mora biti. Za svaki slučaj, najbolje je posetiti pedijatra, ali ako vaša beba tada ima između pet i osam meseci, postoji velika mogućnost da su zaista zubi. Pored ovih, malo strašnijih simptoma, tu su i razdražljivost, balavljenje, glodanje, nespavanje, sekret u nosu i osip po licu. Za poslednja dva, garantujem ja, glavom i carskim rezom, iako se moj pedijatar neće složiti sa mnom. Što se temperature tiče, ne mogu iz prve ruke da garantujem, ali znam da je bilo dosta beba kod kojih se temperatura pojavljiva kad i nicanje zuba. Lekari su sigurni da upala desni ne može da izazove temperaturu, već je u pitanju infekcija zbog različitih predmeta koje beba stavlja u usta. U slučaju povišene temperature (preko 38) morate odvesti dete na pregled, kako se ne bi previdela neka ozbiljnija obolenja. Moj savet je da isto učinite i sa drugim simptomima, ukoliko duže traju. Zamotuljci ne znaju da govore, ne prepuštajte ništa slučaju. 

Kako pomoći bebi


Moje prijateljice su koristile gelove za desni i kažu da je pomagalo. Bebe su duže spavale i lakše tonule u san. Ja ih nisam koristila jer sam bila potpuno zbunjena. Nikad zapravo nisam bila potpuno sigurna da je u fazi nicanja prvog zuba. Po simptomima, moja beba je bila u toj fazi čim se rodila, jer je od starta nenormalno balila, ali je prvi zub dobila tek pred kraj sedmog meseca. Zamislite da sam joj mazala gel svaki put kad sam pomislila da je muče zubi. Pa tako osam meseci? Ukoliko je bebac nepodnošljiv i potpuno ste sigurni da je u pitanju zubić, probajte sa gelom, ništa ne gubite. Ako balavi, pripremite gomilu portiklica. Beba će se najlakše prehladiti ukoliko joj je stalno mokro na grudima. Zbog toga, portikle često menjajte.  Kupite glodalice, ali one napunjene vodom. Stavite ih noću u vrata od frižidera (jer je tu malko viša temperatura) i tako rashlađene ih davajte detetu. Prijaće mu hladna glodalica. Te sa vodom su bolji izbor, jer duže ostaju hladne. Ja nisam probala, ali su me savetovali - masirajte desni čajom od kamilice ili žalfije. Ukoliko se pojave bubuljice ili osip na licu, pantenol krema je pravo rešenje. Naoružajte se strpljenjem, trebaće vam. 

Zapiši negde u svojoj glavi.
Zubi su ti prijatelji pravi. 
Probaj sve od sebe dati.
Da ti dugo budu zdravi. 

Нема коментара:

Постави коментар