понедељак, 12. јануар 2015.

Metamorfoza i njeni propratni efekti

zool. Proces razvijanja jedinke, od jajeta do zrele životinje. (grč.)

Ja pre trudnoće i ja sada - dve osobe. Potpuno različite. Prava metamorfoza. Trudnoću nećemo računati, jer je u pitanju period hibernacije (zool. Zimski san nekih toplokrvnih životinjskih vrsta). Prođe u iščekivanju, zbunjenosti i euforiji.



Pre nekoliko dana, bila sam na žurci, posle koje smo posetili popularan klub. Negde između čoveka što naplaćuje čuvanje jakne i striptizete (pardon, go-go igračice) sa onim visuljcima na bradavicama, u dnu lokala - upalila mi se lampica. Plaše me namrgođeni tipovi sa tetovažom, koji bulje u moju pozadinu, dok mi muž (jedan vrlo fin i uglađen gospodin) pomaže da u gužvi na ulazu skinem kaput. Guranje kroz masu, pa pronalaženje adekvatnog mesta, sa dozvoljena dva centimetra na šanku, tek da ostaviš piće, tehno muzika... Midlejdž "frajeri" u separeima, sa maturantkinjama i "lavor" pun leda pred njima. Laseri, zaboga laseri! Go-go igračice, vrlo ponosne i uobražene! Konobari, "dorađeni" ko zna čim, ne bi li izdržali još jednu smenu. Najblaže rečeno, šok.
Dok je drugar obrtao turu, nekada mi omiljenih, onih šarenih sladunjavih pića u čašicama za rakiju, razmišljala sam samo da li beba spava i koji ću moj ja ovde!



Nekada sam volela klabing, izlaske, žurke, jutarnju večeru... Gore pomenuti gospodin, ustvari je panker. Na retkim tinejdžerskim fotkama zrači buntom, ispod duge i neuredne kose. Danas uredno ošišan i sa prelepim osmehom, u jutarnjoj žurbi spremanja za posao daje flašicu bebi, kako bi ja još malo odspavala. Drugarice, spontano i ničim izazvano, isključile su mogućnost mene u izlasku. Dok pokazujem zamotuljku kako da nauči "taši taši tanana" razmišljam šta se se to zapravo desilo. Verovatno ništa, jer je u pitanju još jedna preispitivačka faza isprovocirana manjkom socijalizacije. Proći će. Da li će?

Naravno da uloga majke ne podrazumeva potpuni preobražaj, ali svakako utiče na menjanje prioriteta i sazrevanje. Budimo realni, opijanja, izlasci, preduge kafe sa drugaricama su nemoguća misija. Kada se završe sve dnevne obaveze i ispoštuje bebin ritam, srećni ste ako imate snage da se promeškoljite u kadi. Sve što je do tada bilo izuzetno važno, postaje sporedna stvar. Želju za putovanjem u Pariz ili Njujork, zameniće poseta nekoj planini ili banji, jer je to ZDRAVO za  dete. U vašem ormaru je sve više mesta, a bebina komoda je pretesna.


Istraživanja pokazuju da su žene najusamljenije tokom prve godine majčinstva.  Udaljuju se od porodice, posebno ako ne žive u istom mestu. Sa drugaricama se redje vidjaju, jer one nastavljaju sa svojim životima, a mame su pretrpane obavezama oko deteta. Ipak, nijedna majka se ne bi odrekla svoje nove uloge.

Ukoliko i vi mi imate faze "Sta se desilo", aktivirajte se. Najlakše ćete se odvojiti od kuće ukoliko uplatite neki kurs (strani jezik, kuvanje, i sl.), ili pilates, teretanu, plivanje. Može vam doneti samo korist, a i obogatiće vaš društveni život. Ako ne možete sa bebom često da izlazite napolje, organizujte večere za prijatelje kod vas. Idealno bi bilo, ako već imate bake i deke u istom gradu, da ostavite dete njima, a sa partnerom odete u bioskop, pozorište... Na listu svojih obaveza stavite i izlazak, bar jednom mesečno. Na taj način održaćete vezu sa prijateljima, a i podsetićete se koliko je dobro živeti noću.


U klub više neću ići, to je sigurno. Neće ni gospodin. On je već kupio karte za Exit. Ja ću već sledećeg vikenda u pab, na  malo točeno s drugaricama.  Ostalo je tu negde još malo stare mene, bila je kul lik. Gre'ota da se baci.


четвртак, 8. јануар 2015.

Kanal 303


Plače, nervozna je i ljutito baca igračke. Sve je glasnija. Nepodnošljivo je. Iskusno uključijem Baby TV  i zadovoljno odlazim da završim započete poslove. Hipnoza. Moja pred daskom za peglanje, njena pred televizijom. Mir.  



Ovo je "čupava" tema za mene, jer mi gledamo TV. Više nego što bih želela. Od skoro sam počela da ga gasim. Najčešće ujutru, kad ustanemo. Beba je mirna u ogradici, zabavlja se igračkama, dok ja spremam doručak. Nekad "upali", a često ne. Pokušam i sa dubkom (šetalicom), drugim igračkama, šerpicama, kojekakvim kutijama, ali ne... Nezadovoljstvo i ljutnja postanu još jači. Rešenje je samo Baby TV. Deluje. Smiri se i gleda.

Televizija hipnotički deluje na dete zbog prevelikih video i audio nadražaja. Crtaće, kao i reklame, su pravili profesionalci, s jednim ciljem - da drži pažnju i zainteresuje. Uspeli su u tome. Beba ne razume o čemu se tu tačno radi, ali je prikovana. Nažalost, sadržaj je prazan i ne hrani detetov um. Da bi dete do druge godine života učilo i razvijalo se (a to je doba najintenzivnijeg učenja i sazrevanja), potrebna mu je realna dimenzija i interakcija.

Ipak, da li je (bezazleno) gledanje crtaća, pravljenih baš za uzrast ispod dve godine, toliko opasno? Nemoguće! Valjda smo i mi odrasli uz tv, pa evo nas. Istina, postojao je crtać... uveče pred Dnevnik... i Opstanak! Nismo imali kablovsku, niti kanal 303. Bar ja ne. Studije kažu da televizija i ne mora biti tolika babaroga. Verovaćemo da je reč o objektivnim činjenicama. Mada, nešto mi govori da su deo o pozitivnim efektima pravili oni, kojima je ovo kao i meni čupava tema, a sve u želji da nađu opravdanje i podmire savest.


Za i protiv 

Negativne posledice izloženosti bebe televiziji su brojne, kažu stručnjaci. Sporiji razvoj bebe, smetnje u govoru i učenju, agresivno ponašanje. Istraživanja su pokazala da deca, koja su dugo gledala TV, teže progovore, a kasnije imaju siromašan vokabular. Na taj spisak, kasnije je dodato i loše držanje, zavisnost od televizije (oko treće godine), stvaranje šopingholičara, kao i loši porodični odnosi.
Studije pokazuju da dete do druge godine života ne bi trebalo uopšte da gleda televiziju. To "uopšte" znači da TV ne sme biti uključen ni u pozadini, onako, da pravi atmosferu i društvo.

Potezanje za daljinskim upravljačem je medveđa usluge samom sebi. Zbog prevelikih nadražaja i prejakog stimulansa na bebin mozak, dete će svaki put tražiti kompleksniju stimulaciju. Kada dođe vreme za igranje i učenje (u školskom periodu), ono neće biti dovoljno zainteresovano niti koncentresino. Drugim rečima, neće postojati način da ga animirate u kasnijem dobu. Možda će video igrice biti jedino rešenje.


Ipak, ostavljanje deteta sa "čarobnom kutijom", ne može biti baš toliko loše. Konkretno, Baby TV je odličan zbog lakšeg usvajanja engleskog jezika. Vaše dete će verovatno lakše naučiti i imati bolji izgovor stranog jezika nego vi. Zbog svog edukativnog karaktera, televizijski program može stvoriti prave male naučnike i probuditi istraživački duh u detetu.

Moje pravilo je svega po malo. Ne treba ići ni u jednu krajnost. Provodite što više vremena s bebom, a ako je pred tv-om, pažljivo izaberite program i sadržaj. Gledanje televizije svedite na minimum, jer je "čarobna kutija" možda sad vaš saveznik, ali veliki neprijatelj u budućnosti. Nije to više Opstanak. Bar tako kažu stručnjaci, sa velikim S. 

недеља, 4. јануар 2015.

Bele koke ispod strehe vire


- Slini, prehladjena je. 
- NIje, to su zubi.

- Nervozna je, polako.
- Samo da joj izadje taj zub vec jednom!

- Ne daj joj da to stavlja u usta.
- Ne mogu, drzim je za ruke, kreće glavom, samo da bi zagrizla.

- Opet se budi nocu, gladna je.
- Nije, zubi je muče.

Valjda ne postoji trojac (mama, tata, beba) koji bar jednom nije imao ovakve razgovore. Velika tema - nicanje prvih zubića. Izluđivalo me je neznanje o ovoj temi. Kada bi potražila informacije i pomoć, naišla bih samo na čuveno - NEMA PRAVILA.  Frustrurala sam samu sebe svaki put kad sam izgovorila "zubići je muče". To je bio razlog svakom plaču, nervozi, ređoj stolici, balavljenju, slinavljenju, nespavanju, odbijanju hrane. Za poludeti! 
Nama je upravo nikla gornja trojka! Nisam ni znala da je to moguće. Po forumima se provlači ne tako simpatičan nadimak "vampirčić", ali eto, bar nismo prvi u grupi beba vampira. Što bi rekla baka: "Sve je to normalno". Valjda! 
Istina je da nema pravila. Ni stomatolozi ni pedijatri ne mogu da utvrde pravila o redosledu nicanja zubića, vremenu u kom se to dešava (osim onog od nula do 1. godine), ne znaju tačne simtome, ne mogu da pomognu.  Kako god bilo, teši činjenica da će zubići na kraju izrasti i porasti, pa će i tom košmaru doći kraj. Pred vama je kratak vodič kroz "nema pravila - nicanje zuba" period. Ko je prošao kroz ovo, može da ode da nalakira nokte, a koga ovo tek očekuje, bolje da hvata beleške. 


Vreme i redosled nicanja prvih zubića





Ovo je prikaz najčešćeg redosleda nicanja prvih zubića kod bebe. Naravno da ni to nije pravilo, u pitanju je statistika. Mlečnih zuba ima 20 - sekutići, očnjaci i kutnjaci. Vrlo su važni jer prave i čuvaju mesto pravim zubima. Prvi zub najčešće nikne između petog i osmog meseca, mada NEMA PRAVILA. Nemali broj beba se rodi s jednim ili čak dva zuba. U najvećem broju slučajeva, prvo niču donje jedinice, zatim gornje, pa tek onda bočni zubi. Naš primer pokazuje da se i ta tvrdnja mora uzeti s rezervom.  Pravilo da nema pravila, kaže da se na prvi rođendan ide sa oko osam zubića, a do treće godine nikne svih dvadeset. Do prvog rođendana dete mora da ima bar jedan zub, ukoliko se to ne desi, mora se posetiti pedijatar.


Simptomi


Nesreća sa simptomima nicanja zuba je u tome što su svi toliko opšti, da je uvek u pitanju čuveno "može, a i ne mora biti". Volela bih da vidim roditelja koji,kada dete ima temperaturu, proliv i odbija da jede, kaze "zubi su" i ne uradi ništa. Dakle, može, a i ne mora biti. Za svaki slučaj, najbolje je posetiti pedijatra, ali ako vaša beba tada ima između pet i osam meseci, postoji velika mogućnost da su zaista zubi. Pored ovih, malo strašnijih simptoma, tu su i razdražljivost, balavljenje, glodanje, nespavanje, sekret u nosu i osip po licu. Za poslednja dva, garantujem ja, glavom i carskim rezom, iako se moj pedijatar neće složiti sa mnom. Što se temperature tiče, ne mogu iz prve ruke da garantujem, ali znam da je bilo dosta beba kod kojih se temperatura pojavljiva kad i nicanje zuba. Lekari su sigurni da upala desni ne može da izazove temperaturu, već je u pitanju infekcija zbog različitih predmeta koje beba stavlja u usta. U slučaju povišene temperature (preko 38) morate odvesti dete na pregled, kako se ne bi previdela neka ozbiljnija obolenja. Moj savet je da isto učinite i sa drugim simptomima, ukoliko duže traju. Zamotuljci ne znaju da govore, ne prepuštajte ništa slučaju. 

Kako pomoći bebi


Moje prijateljice su koristile gelove za desni i kažu da je pomagalo. Bebe su duže spavale i lakše tonule u san. Ja ih nisam koristila jer sam bila potpuno zbunjena. Nikad zapravo nisam bila potpuno sigurna da je u fazi nicanja prvog zuba. Po simptomima, moja beba je bila u toj fazi čim se rodila, jer je od starta nenormalno balila, ali je prvi zub dobila tek pred kraj sedmog meseca. Zamislite da sam joj mazala gel svaki put kad sam pomislila da je muče zubi. Pa tako osam meseci? Ukoliko je bebac nepodnošljiv i potpuno ste sigurni da je u pitanju zubić, probajte sa gelom, ništa ne gubite. Ako balavi, pripremite gomilu portiklica. Beba će se najlakše prehladiti ukoliko joj je stalno mokro na grudima. Zbog toga, portikle često menjajte.  Kupite glodalice, ali one napunjene vodom. Stavite ih noću u vrata od frižidera (jer je tu malko viša temperatura) i tako rashlađene ih davajte detetu. Prijaće mu hladna glodalica. Te sa vodom su bolji izbor, jer duže ostaju hladne. Ja nisam probala, ali su me savetovali - masirajte desni čajom od kamilice ili žalfije. Ukoliko se pojave bubuljice ili osip na licu, pantenol krema je pravo rešenje. Naoružajte se strpljenjem, trebaće vam. 

Zapiši negde u svojoj glavi.
Zubi su ti prijatelji pravi. 
Probaj sve od sebe dati.
Da ti dugo budu zdravi.